Trawnik naturalny czy trawnik z roli jest centralnym punktem ogrodu. To on sprawia, że krajobraz przydomowy wypełnia spokój i harmonia. Trawa dodaje kolorytu architekturze ogrodowej i całej przestrzeni. Piękny trawnik upiększa pozostałe rośliny hodowane w ogrodzie. Dzięki niemu przestrzeń prezentuje się jeszcze lepiej, jeszcze ładniej i przyjemniej dla oka.
O pięknym trawniku myśli każdy posiadacz domku jednorodzinnego. Myślą o nim także zarządcy wspólnot mieszkaniowych w miastach. Zakładanie trawnika nie jest jednak prostą sprawą. Trzeba się do tego przygotować i nieważne, czy nasz ogród będzie porastać sztuczna trawa, wyhodowana naturalnie, czy trawa z rolki.
W sklepach ogrodniczych dostaniemy różne gatunki traw. Do naszych warunków musimy dopasować odpowiedni rodzaj. Na opakowaniu powinna być informacja, na podstawie której dobierzemy właściwą mieszankę do pożądanego typu trawnika oraz zastosujemy odpowiednią dawkę.
Zakładanie trawnika można podzielić na cztery etapy:
Prace wstępne obejmują: uporządkowanie terenu, jego odchwaszczenie i wyrównanie. Z obszaru, na którym chcemy zasiać albo wyłożyć trawę, musimy usunąć gruz, kamienie, wapno, cegły. Jeśli tego nie zrobimy, rośliny będą mieć trudniejsze warunki rozwoju. Gdy usuniemy zanieczyszczenia, ocenimy stan gleby i ewentualnie podejmiemy dalsze prace przygotowawcze: odchwaszczanie, wyrównywanie, użyźnienie.
Po wszystkim będzie nam potrzebna jeszcze kosiarka. Wybór kosiarki do trawy nie może być odwlekany.